Profesionali burnos higiena

Profesionali burnos higiena

2019-04-10

Vizitai pas odontologą gąsdina, asocijuojasi su nemaloniais potyriais ir skausmu? Vargina blogas burnos kvapas, kraujuojančios dantenos arba periodontitas? Atsirado dantų apnašų ar akmenų? Viso to galima išvengti reguliariai lankantis pas burnos higienos specialistą.

Profesionali burnos higiena – tai ypatingai svarbi ir reikalinga procedūra, atliekama odontologijos paslaugas teikiančiose įstaigose, siekiant išlaikyti ir išsaugoti sveikus dantis. Mūsų įstaigoje, Taikos pr. 46 padalinyje, šias procedūras atlieka burnos higienos specialistės Margarita Narvilienė, Vilma Areškevičienė ir Nijolė Meškauskaitė – Michailovė. Burnos higienos specialistės sutiko papasakoti apie procedūros svarbą, eigą ir mitus.

Margarita, odontologų ir jų atliekamų procedūrų baimė vis dar kelia daug neigiamų emocijų. Neretai, ypač vyresnės kartos atstovai, prisimena baisias odontologines kėdes, didelį burzgimą, todėl dar ir dabar vengia odontologo arba jo atliekamų procedūrų. Ar burnos higiena tokia pati baisi procedūra? Ir kodėl ji tokia svarbi?

Tinkama burnos priežiūra – tai ne tik dantų šepetėlio ir pastos naudojimas, kurią kartais papildo dantų siūlas, tarpdančių šepetėlis su skalavimo skysčiu, tačiau ir profesionali burnos higiena, kurią atlieka profesionalus burnos higienos specialistas, naudodamas odontologinius instrumentus, kaip kiuretė, ultragarsinis skaleris ir sodapūtė.

Šiuolaikiniai odontologijos kabinetai aprūpinti naujomis, komfortabiliomis kėdėmis, nauja ir tylia technika. Daugeliui pacientų ši procedūra atliekama visiškai neskausmingai, o esant didesniam dantų jautrumui atliekamas vietinis nuskausminimas. Profesionalios burnos higienos metu, su specialiais instrumentais pašalinamos dantų apnašos ir akmenys, kurie kaupiasi ant dantų dėl įvairių priežasčių: netinkama burnos higiena, genetika, rūkymas, piktnaudžiavimas minkštu maistu, kurio likučiai lieka tarp dantų ir taip sukuria puikią terpę kauptis apnašoms ir t.t. Profesionali burnos higiena labai svarbi prieš odontologines procedūras, kaip protezavimas, endodontinis gydymas, ortodontinis gydymas, plombavimas, dantų balinimas, burnos chirurgija, implantacija ir kt., kadangi nuvalius dantų akmenis pamatome tikrąją dantų būklę.
Neretai po dantų apnašomis ir dantų akmenimis slepiasi kariesas, kitaip dantų ėduonis, kuris pažeidžia dantis, o kartais pažeidžia taip stipriai, kad tenka gydyti dantų kanalus, arba atlikti kitas sudėtingas ir daug finansų bei laiko reikalaujančias procedūras. Profesionali burnos higiena – puiki prevencija ir nuo kitų odontologinių ligų.

Nijole, Dažnas pacientas skundžiasi blogu burnos kvapu, patinusiomis ir kraujuojančiomis dantenomis. Ar profesionali burnos higiena gali padėti kovoti su šiais negalavimais?

Žinoma! Blogas burnos kvapas vargina tikrai nemažai žmonių, todėl kad susidariusios apnašos tai ne kas kita kaip, nusilpusio burnos epitelio, maisto likučių ir mikrobų mišinys, kurį papildo druskos taip sudarydamos dantų akmenis. Kartais užtenka juos nuvalyti ir pacientas gali džiaugtis atsikratęs šio nusiskundimo.

Kraujuojančios ir patinusios dantenos gali įspėti apie prasidedančias arba įsisenėjusias periodonto ligas, kaip periodontitas. Periodontas – audiniai, kurie supa ir prilaiko dantį, kad jis neiškristų. Prasidėjus uždegiminiams procesams periodonto audiniuose, dėl apnašų ir dantų akmenų gali kilti baisios pasekmės, kaip dantų praradimas

Dantų apnašose, kurios vėliau virsta dantų akmenimis, esantys mikroorganizmai ardo periodonto audinį, jis nebeprilaiko danties, dantys pradeda klibėti ir iškrenta. Ši liga vadinama periodontitu. Labai dažnai pacientai į burnos higienos specialistus kreipiasi per vėlai, kai liga jau būna progresavusi. Taip yra dėl to, kad periodontitas yra beskausmė liga. Reguliariai lankantis pas burnos higienos specialistus, galima sustabdyti periodontitą arba net visiškai jį išgydyti. Tačiau tam reikalingas paciento ir specialisto komandinis darbas.

Vilma, jei ši procedūra tokia svarbi, kodėl žmonės vis dar vengia eiti pas profesionalų burnos priežiūros specialistą? Ar tenka susidurti su nepagrįstais mitais?

Iš tiesų atsakymo į pirmąją klausimo dalį nerandu iki šiol. Rodosi apie burnos higieną, priemones ir svarbą mokome nuo mažų dienų. Gal tai įtakoja įpročiai, kuriuos ugdome šeimoje?

Tikriausiai pagrindinis dalykas, kuris įtakoja pacientus yra klaidingas manymas, jog užtenka dantis valytis dantų šepetėliu ir dantų pasta du kartus per dieną, ir dantys bus sveiki. Kartu su šiomis priemonėmis patariame naudoti ir dantų siūlą bei burnos skalavimo skystį. Yra atvejų, kuomet pacientas niekada nevalė dantų jokiomis priemonėmis ir iki senatvės turėjo visus savo dantis, tačiau tokie atvejai yra itin reti. Paveldimumas taip pat nėra lemiamas faktorius turėti sveikus ir stiprius dantis.

Kitas dažnas mitas, jog dažnas dantų valymas kenkia danties emaliui. Jei pasirenkamas neteisingas šepetėlio kietumas, netinkama pasta ir atliekami neteisingi valymo judesiai, emalis šiurkštėja, todėl burnos higienos specialistas parekomenduos jums tinkamus dantų šepetėlius ir tarpdančių šepetėlius.

Dar vienas mitas, kurį dažnai tenka išgirsti tarp pacientų – pas odontologą nereikia lankytis tol, kol nepradeda skaudėti danties. Iš tiesų reikėtų kartą į pusmetį apsilankyti pas profesionalų burnos higienos specialistą, kuris ne tik profesionaliai nuvalys dantis, susidariusias apnašas ir akmenis, bet ir pirmasis pastebės bet kokius pakitimus burnos ertmėje, ir esant reikalui, nukreips pas gydytoją odontologą, kuris atliks kitas profesionalias procedūras.

Reguliariai lankantis pas burnos higienos specialistą, galima išvengti tolimesnių brangių procedūrų, kurios reikalauja nemažai lėšų, dėl progresavusio periodontito arba gingivito. Minėtas ligas galima išgydyti, tačiau nutirpęs alveolės kaulas nebeatauga, kaip ir prarasti dantys. Kuo anksčiau pastebimi pakitimai, tuo mažesnės išlaidos laukia. Žvelgiant iš šalies, profesionali burnos higiena atrodo brangus malonumas, bet paskaičiavus, kiek reikėtų pinigų protezavimui, dantenų operacijoms ir kitoms procedūroms, ta suma atrodo nebe tokia ir didelė.

Todėl labai rekomenduojame visiems pacientams nelaukti, kol situacija bus nebegrįžtama, kas pusę metų apsilankyti pas burnos higienos specialistą, reguliariai atlikti profesionalią higieną ir džiaugtis sveikais ir gražiais dantimis.

Šrifto dydžio keitimas