Norovirusas: simptomai ir gydymas

Norovirusas: simptomai ir gydymas

2019-12-13

Permainingi orai ir nuolatinis kontrastas tarp šalto, kartais drėgno lauko oro ir šiltų patalpų dažnai atneša ne tik peršalimo ligas, tačiau ir žarnyno infekcines ligas.

Infekcinės ligos stebimos ištisus metus, tačiau šaltuoju metų laiku jos itin padažnėja ir pasunkėja. Viena iš šių ligų – norovirusinė infekcija. Ši liga yra ypatingai greitai plintanti ir labai lengvai užkrečiama. Staigiai pasklidę virusai sukelia tokius simptomus kaip vėmimas, viduriavimas ir skrandžio spazmai. Norovirusinė infekcija sklinda per maistą, gėrimus, nešvarius paviršius ir gali sukelti ypatingai nemalonius pojūčius. Kartais ši infekcija maišoma su apsinuodijimu maistu, kadangi virusai, prisitvirtinę prie maisto produktų patenka į žmogaus organizmą ir sukelia visus aukščiau išvardintus negalavimus. Dažniausiai šie virusai plinta per šviežias, termiškai neapdorotas daržoves, vaisius ir austres.

Higiena taip pat užima labai svarbią dalį, siekiant išvengti šios infekcijos. Virusai, esantys ant nešvarių paviršių, prikimba prie mūsų rankų, kuriomis vėliau liečiame veidą, burną, akis. Todėl asmeninė ir rankų higiena yra ypatingai svarbi. Kasdien, sveikindamiesi, paspaudžiame vieni kitiems rankas, atidarome duris, dalinamės maistu, todėl norovirusinė infekcija gali išplisti žaibiškai. Daugiausia šių virusų klesti nedidelėse arba ypatingai lankomose patalpose, tokiose kaip restoranai, dienos centrai, slaugos namai ir t.t. Jie yra ypatingai atsparūs dideliems temperatūrų pokyčiams vandenyje arba ant paviršių.

Norovirusinei infekcijai ypatingai jautrūs maži vaikai, kurių imunitetas dar pilnai nesusiformavęs, ir senyvo amžiaus žmonės, kurių imunitetas yra nusilpęs.

SIMPTOMAI

Šios infekcijos simptomai pasireiškia nepaprastai greitai – vieną dieną jautiesi puikiai, o per kitą dieną ar dvi savijauta pasikeičia į priešingą pusę. Inkubacinis periodas po užsikrėtimo trunka nuo 12 iki 48 valandų, vidutiniškai apie 33 valandas. Dažniausiai simptomai praeina po 24-60 valandų. Tipiški simptomai yra šie:

 • Pykinimas;
 • Vėmimas;
 • Viduriavimas;
 • Nedidelis karščiavimas;
 • Šaltkrėtis;
 • Raumenų skausmas;
 • Nuovargis.

Dažniausiai simptomai nėra pavojingi, bet vėmimas ir viduriavimas gali išsekinti dėl skysčių trūkumo, todėl gali pasireikšti dehidratacija (skysčių netekimas).

GYDYMAS

Kaip ir kiti virusai, norovirusinės infekcijos neįmanoma išgydyti su antibiotikais, kurie paprastai sunaikina bakterijas. Priešvirusiniai vaistai taip pat dažniausiai nepadeda, todėl pagrindinis gydymas yra simptomų palengvinimas:

 • Gerkite daug vandens ir kitų skysčių;
 • Vartokite papildus, kurie atstato elektrolitų balansą organizme;
 • Venkite produktų, turinčių daug cukraus, taip pat alkoholio ir kofeino, kurie sukelia dar didesnę organizmo dehidrataciją.
 • Valgykite tik lengvai virškinamą maistą, kuris neerzintų skrandžio ir žarnyno.

Paprastai norovirusinės infekcijos simptomai praeina per 1-3 dienas, tačiau tik po 48 valandų, po paskutinių simptomų pasireiškimo, galima grįžti prie įprastinės veiklos. Jei virusinės infekcijos sukelti simptomai nepraeina per 3 dienas, nedelsiant kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

Jūrininkų sveikatos priežiūros centras instukcijos kaip išvengti noroviruso

Šrifto dydžio keitimas