Slauga namuose neretai tampa tikru iššūkiu tiek pačiam pacientui, tiek jį prižiūrinčiam asmeniui/-ims, kai su ja susiduriama pirmą kartą. Nežinomybė, pasimetimas, nerimas kamuoja abi puses: pacientas ir jį prižiūrintis asmuo/-ys gali pradėti jaustis atskirti nuo gyvenimo, izoliuoti nuo socialinės aplinkos, nes paciento sveikatos būklė reikalauja nuolatinės ir profesionalios priežiūros.
Todėl šiuo nelengvu periodu padėti gali Jūrininkų sveikatos priežiūros centro slaugos namuose komanda, kurios tikslas kuo ilgiau žmogų išlaikyti jo įprastoje aplinkoje ir šeimos apsuptyje, teikiant kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas.
Ši komanda teikia ne tik profesionalias slaugos paslaugas, informaciją apie socialinę pagalbą, tačiau apmoko pacientą slaugantį asmenį/-is, kaip tinkamai naudotis slaugos priemonėmis, slaugos ir kineziterapijos pagrindų, kas padėtų užtikrinti gerą paciento sveikatą bei padėtų jaustis tvirčiau slaugos proceso metu.
Ambulatorinės slaugos paslaugos namuose (toliau – ASPN) – tai licencijuojamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos, teikiamos paciento (išskyrus pacientus, kurie gyvena socialinės globos įstaigose, turinčiose bendrosios praktikos slaugos licenciją) gyvenamojoje vietoje, siekiant užtikrinti slaugos paslaugų tęstinumą, patenkinti paciento slaugos poreikius namų sąlygomis ir skatinti paciento savirūpą.
ASPN komandą sudaro:
- Slaugytojas – nustato ASPN teikimo mastą , sudaro paciento slaugos ir priežiūros planą, nustato galimą kito ASPN teikiančio specialisto apsilankymo poreikį, pagal gydytojo paskyrimą savo kompetencijų ribose, nurodytose Lietuvos medicinos normose MN:28:2019, atlieka įvairias manipuliacijas, tokias kaip injekcijos, lašinės infuzijos pastatymas ir priežiūra, paima kraują ir kitus tyrimus, matuoja kraujo spaudimą, išsiurbia kvėpavimo takų sekretą, prižiūri dirbtines kūno angas-stomas, ir kt.
- Slaugytojo padėjėjas – pagal savo kompetencijas, nurodytas Slaugytojo padėjėjo kvalifikacinių reikalavimų apraše, patvirtintame LR sveikatos apsaugos ministro 2019 m. rugsėjo 2 d. įsakymu Nr.V-1042 (galiojanti suvestinė) teikia šias paslaugas: pragulų profilaktiką, užtikrina higienines asmens reikmes (išmaudo ar padeda išsimaudyti pacientui, prižiūri nagus, keičia sauskelnes, lašina lašus, prižiūri burnos ertmę ir pan.), pagal slaugytojo paskyrimą tvarko paciento sekretą ir išskyras (keičia šlapimo surinktuvus, padeda pacientui naudotis tualetine kėde ir pan.) ir kt., padeda slaugytojui atlikti įvairias procedūras.
- Kineziterapeutas – atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę, sudaro kineziterapijos planą ir jo vykdymą, konsultuoja fizinio aktyvumo, sveikos gyvensenos ir ergonomikos klausimais, apmoko pacientą ir jį prižiūrinčius asmenis. Kineziterapeutas specifiškai gali padėti palengvinti judesius ir funkciją, sumažinti skausmą, padidinti judėjimo potencialą. Kineziterapeutas taip pat moko ir padeda prisitaikyti bei kompensuoti dėl ligos ar traumos prarastas funkcijas.
- Ergoterapeutas. Pagrindinė ergoterapeuto funkcija – paciento galimybių grąžinimas, pagalba atstatyti prarastas funkcijas, įgūdžius. Ergoterapeutas moko savarankiškumo kasdieninėje, darbinėje ir laisvalaikio veikloje, padeda įvairaus amžiaus neįgaliems žmonėms, asmenims turintiems psichinės ar fizinės sveikatos sutrikimų. Atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę, siekia paciento galimybių atstatymo, palaikymo ar sutrikimų kompensavimo tikslinga veikla, siekiant padėti pacientui savarankiškai gyventi, atsižvelgiant į jo norus ir poreikius. Paciento veiklos realizavimas vyksta per kasdienes (pvz. apsirengimo, valgymo ir pan. įgūdžiai) ir laisvalaikio (siekiant paciento atsipalaidavimo, saviraiškos ir pan.) veiklas.
Kas yra ambulatorinės slaugos paslaugos namuose?
Sveikatos priežiūros paslauga, skirta pacientams, kuriems reikalinga slauga ir medicininė priežiūra jų namų aplinkoje. Paslaugą teikia kvalifikuoti slaugytojai, kurie atvyksta į paciento namus, siekdami suteikti individualią, kasdienę arba periodinę priežiūrą. Ambulatorinės slaugos paslaugos apima žaizdų perrišimą, injekcijų leidimą, medikamentų vartojimo priežiūrą, pagrindinių gyvybinių funkcijų stebėjimą bei higienos procedūras. Šių paslaugų tikslas yra sudaryti sąlygas kiekvienam žmogui kuo ilgiau savarankiškai gyventi bendruomenėje, užtikrinant jų sveikatą ir apsaugant juos nuo ligos paūmėjimo ar esamų simptomų progresavimo.
Kas gali gauti slaugą namuose?
ASPN paslaugas gali gauti asmenys, atitinkantys konkrečius kriterijus.
ASPN gavėjai:
- asmenys, kuriems pagal Ambulatorinių slaugos paslaugų namuose poreikio vertinimo klausimyną, yra nustatytas mažas, vidutinis ar didelis ambulatorinių slaugos paslaugų namuose poreikis;
- asmenys, kuriems po suteiktų chirurgijos paslaugų išlieka sutrikęs gebėjimas savarankiškai rūpintis savo asmeniniu gyvenimu ir yra reikalinga pooperacinė slauga namuose.
Kur kreiptis, kad gaučiau slaugą namuose?
- Siuntimą ambulatorinėms slaugos paslaugoms namuose išrašo paciento šeimos gydytojas (forma E-F027), todėl dėl šių paslaugų gavimo asmuo arba jo artimasis turi kreiptis į šeimos gydytojo komandą. Gydytojas nukreips jus pirmajam susitikimui su ASPN komanda. Susitikimas įvyks per artimiausias 5 d. d. Jūsų namuose.
- Asmenims, po suteiktų chirurgijos paslaugų, siuntimą ASPN gauti išrašo chirurgijos paslaugą suteikęs gydytojas chirurgas, nurodydamas paciento slaugos rekomendacijas. Pacientas su siuntimu ASPN gauti kreipiasi į savo šeimos gydytoją ir (ar) slaugytoją dėl ASPN teikimo.
Su kuo galėčiau gyvai pasikonsultuoti?
- Kreipkitės į savo šeimos gydytoją arba slaugytoją.
Ar paslaugos yra mokamos?
- Ne, slauga namuose yra nemokama paslauga, finansuojama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis.
- Asmenys, neatitinkantys SAM nustatytų kriterijų, ambulatorinės slaugos paslaugas namuose gali gauti mokamai.
Kokiu paros metu ir kokiomis savaitės dienomis galiu gauti slaugą namuose?
- Kiekvieną dieną nuo 8:00 iki 20:00
Kada paslaugos bus pradėtos teikti?
- Gydytojas nukreips jus pirmajam susitikimui su ASPN komanda. Susitikimas įvyks per artimiausias 5 d. d. Jūsų namuose.
Ar mano šeimos gydytojas liks tas pats?
- Kai yra teikiamos slaugos ar paliatyviosios pagalbos paslaugos namuose, šeimos gydytojas lieka tas pats. Jis ir toliau rūpinasi jūsų sveikata ir bus pagrindinis jūsų gydytojas.
Kiek laiko šios paslaugos gali būti teikiamos?
- Paslaugos yra teikiamos tol, kol jos yra reikalingos pagal slaugos poreikio lygį.
ASPN komandos maksimalus nemokamų apsilankymų skaičius per kalendorinius metus:
- 52 apsilankymus pas vieną ASPN gavėją, kuriam nustatytas mažas slaugos paslaugų poreikis;
- 156 apsilankymus pas vieną ASPN gavėją, kuriam nustatytas vidutinis slaugos paslaugų poreikis;
- 365 apsilankymus pas vieną ASPN gavėją, kuriam nustatytas didelis slaugos paslaugų poreikis.
ASPN komandos slaugytojas, įvertinęs paciento sveikatos būklę, nustato ASPN teikimo mastą ir kito ASPN teikiančio specialisto apsilankymo poreikį.
Ar gaudamas slaugos namuose paslaugas galiu gauti ir kitas sveikatos priežiūros paslaugas?
- Taip, gaudamas slaugos paslaugas namuose, galite gauti ir visas kitas reikalingas sveikatos paslaugas.
- ASPN reglamentuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. gruodžio 14 d. įsakymas Nr. V-1026 „Dėl ambulatorinių slaugos paslaugų namuose teikimo reikalavimų ir šių paslaugų apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo”.
Pagalbą teikiančių organizacijų naudingos nuorodos: