PradinisMedicinos paslaugosLaboratoriniai tyrimaiKaip pasiruošti tyrimams

Kaip pasiruošti tyrimams


  1. Prieš atliekant kraujo tyrimus rekomenduojama nieko nevalgyti 8-12 val. Svarbu prisiminti, kad sultys, arbata, kava, juo labiau su cukrumi, taip pat maistas. Leidžiama gerti tik vandenį.
  2. Likus 1-2 dienom iki tyrimo, patariama mažiau valgyti riebaus ir kepto maisto, nevartoti alkoholio. Jei laboratorinio tyrimo atlikimo išvakarėse numatoma šventė, geriau atidėkite tyrimą 1-2 dienom.
  3. Valandą iki tyrimo nerūkykite.
  4. Daugelio fermentų ir hormonų kiekis kraujyje įvairiu paros metu gali svyruoti, todėl šiuos tyrimus patartina atlikti iki 10 val. ryto.
  5. Prieš atliekant kraujo tyrimą rekomenduojama vengti fizinio krūvio (nesportuoti) ir streso. Patariama nusiraminti ir pailsėti 10-15 min.
  6. Jeigu ruošiatės pradėti vartoti vaistus, tuomet tyrimus geriau atlikite prieš pradėdami juos vartoti, arba po gydymosi vaistais, praėjus 10-14 dienų. Gydymo efektyvumą nustatant, paprastai kraujas tiriamas praėjus 14-21 dienai po vaisto suvartojimo. Jei jūs vartojate vaistus, būtinai įspėkite apie tai savo gydytoją arba laboratorijos darbuotoją.
  7. Nepatariama atlikti kraujo tyrimų po rentgenologinių ir ultragarsinių tyrimų, masažo, refleksoterapijos arba fizioterapijos procedūrų.
  8. Moterų hormoninių tyrimų rezultatams įtakos turi fiziologiniai faktoriai, susiję su menstruaciniu ciklu, todėl, ruošiantis lytinių hormonų tyrimui, reikia nurodyti ciklo fazę ir vadovautis savo gydytojo rekomendacijomis, kurią ciklo dieną reikia atlikti tyrimus.
  9. Prieš atliekant streso hormonų tyrimą (AKTH, kortizolio, prolaktino ir kt.) būtina nusiraminti, procedūros metu nekreipti dėmesio į pašalinius veiksnius, atsipalaiduoti, nes stresas padidina šių hormonų kiekius kraujyje.
  10. Tiriantis dėl infekcijų, reikia atsižvelgti į infekcijos raidos stadiją ir imuniteto būklę. Gavus neigiamą tyrimų rezultatą, dar negalima garantuoti, kad infekcijos nėra. Jeigu laboratorinių tyrimų rezultatai priverčia jus abejoti, tikslinga po 3-5 dienų išsitirti pakartotinai. Geriausia infekcinius tyrimus atlikti praėjus 10-14 dienų nuo ligos pradžios, tuomet antikūnų gamyba būna aktyviausia.

  • 3 paras prieš šlapimo tyrimą pacientas turėtų nevartoti vitamino C preparatų ir vaistų, į kurių sudėtį įeina vitaminas C. Moterims nerekomenduojama šlapimo tyrimą atlikti mėnesinių metu, o 2-3 dienos po jų rezultatai gali būti netikslūs.
  • Tyrimo rezultatai bus netikslūs, jei šlapimas surinktas su priemaišomis (išmatomis, dezinfekcinėmis priemonėmis, pudra, riebalais).

  1. Prieš tyrimą nusiplaukite muilu rankas ir lytinius organus. Gerai nuplaukite paprastu vandeniu. Nusausinkite išorinius lytinius organus vienkartiniu rankšluosčiu.
  2. Šlapimą tyrimui rekomenduojama surinkti tik į vienkartinius indelius, kurių galite įsigyti  vaistinėse.
  3. Tyrimui rekomenduojama surinkti rytinį šlapimą. Tyrimui surinkite tik vidurinę šlapimo porciją, t.y. pirmajai šlapimo porcijai leisti tekėti į tualetą, surinkti vidurinės šlapimo porcijos apie 50-100 ml, o likusį šlapimą vėl leisti tekėti į tualetą. Šlapimo tyrimui atlikti reikia apie 30-50 ml (minimalus kiekis – 10 ml).
  4. Ant indelio užrašykite savo vardą, pavardę, gimimo metus, ėminio surinkimo laiką.
  5. Lytiškai plintančių ligų tyrimui surenkama pirmoji šlapimo porcija.

  • Išmatos tyrimui imamos iš kelių vietų.
  • Išmatos renkamos į plastikinį tam skirtą vienkartinį indelį, kurį galima įsigyti vaistinėje (negalima dėti į degtukų dėžutę).
  • Optimalus kiekis 10–20 g išmatų.
  • Tyrimui netinka išmatos po klizmų, žvakučių, geležies preparatų, laisvinamųjų, bario preparatų vartojimo.
  • Išmatų tyrimui dėl kirminų kiaušinėlių atnešami kartu su išmatomis išėję helmintai ar jų fragmentai.

  • Neplauti makšties ne mažiau kaip 24 val.
  • Nesišlapinti mažiausiai 2–3 val.
  • Nenaudoti intravagininių preparatų ne mažiau kaip 48 val.
  • Atvykti 18–21 mėnesinių ciklo dieną (jei liga ne ūmi) ar tomis dienomis, kai nėra kraujavimo.