Kovo 21 d. minima pasaulinė Dauno sindromo diena. Šios dienos tikslas – formuoti teigiamą visuomenės požiūrį į Dauno sindromą turinčius žmones, jų ir jų šeimų integraciją į visuomenę.
Dauno sindromas – genetinis sutrikimas, pasireiškiantis dėl įgimto chromosominio defekto – 21 chromosomos patrigubėjimo. Kaip bebūtų gaila, mes nesame nei vienas apsaugotas nuo šios genetinės ląstelių susidarymo klaidos. Nėra nustatyta, kas lemia šią genetinę ligą. Pagal atliktus tyrimus, nėra įrodymų, kad ankstesnis tėvų gyvenimo būdas galėtų tūrėti įtakos tokiai vaiko ląstelių anomalijai. Tačiau mums gyventojams, labai sunku suvokti, kaip ir kodėl ląstelės ir sudėtingos chromosomos pasiskirsto vienaip ar kitaip. Kodėl vieniems taip, o kitiems kitaip?..
Todėl mums labai svarbu suprasti, ne kaip ir kodėl susidėliojo chromosomos būtent šitaip… bet suvokti, kad visi vaikai, suaugę žmonės su Dauno sindromu yra unikalios asmenybės su savo ypatybėmis ir gebėjimais. Šeimos, susilaukusios tokių vaikų, yra tokios pat kaip ir visos kitos. Chromosomų pakitimai nulemia tam tikrus Dauno sindromui būdingus išorinius bruožus, tokius kaip įstrižas akių plyšys, plokščias tarpuakis, viena delninė raukšlė, didesnis tarpas tarp pirmo ir antro pėdos piršto, trumpas kaklas, žemas ūgis. Tačiau kiekvienas kūdikis, turintis Dauno sindromą yra unikalus, vienas gali turėti tik vieną ar kelis iš minėtų bruožų, o kitas – ir daugiau.
Kaip visuomenė gali padėti? Bendrauti bei palaikyti… Visų pirma, šeima turi priimti vaiką tokį, koks jis yra. Tenka pripažinti, tačiau dažnai šeimos jaučiasi beviltiškai, todėl tėvams organizuojamos psichologinio konsultavimo grupės. Labai svarbus ne tik artimųjų, bet ir aplinkinių palaikymas. Bendravimas ir būvimas šalia. Bendravimo metu vaikas turi sulaukti grįžtamojo ryšio iš suaugusiojo apie savo elgesį. Būtina prisiminti, kad elgesio terapija reikalauja pastovumo ir nuoseklumo. Tyrimai parodė, kad bendravimas, dalyvavimas kartu, kelionės, įvairūs žaidimai ir tiesiog būvimas kartu su vaikais, turinčiais Dauno sindromą, teikia didesnę naudą ugdymo procesui nei pastangos pas logopedą išmokyti vaiką kalbėti taip, kaip mes norėtumėme.
Pasaulinė Dauno sindromo diena turėtų priversti mus susimąstyti, kad šia liga sergantieji yra tokie patys žmonės kaip ir mes, tik gal jiems būdingi kiek kitokie jausmai… Kovo 21-oji diena, kurią mūvimos skirtingos kojinės išreiškiant palaikymą ir toleranciją žmonėms su Dauno sindromu bei jų šeimoms. Skirtingos kojinės simbolizuoja kitoniškumą, tačiau jį nulemia tik viena chromosoma. Taigi, nebijokime būti kitokiais! Šiandien prašome mūvėti skirtingas kojines ir formuoti sveiką visuomenės požiūrį į žmones turinčius Dauno sindromą, būkime tolerantiški ir vieningi!
Kovo 21-oji diena, kurią mūvimos skirtingos kojinės išreiškiant palaikymą ir toleranciją žmonėms turintiems Dauno sindromą bei jų šeimoms. Skirtingos kojinės simbolizuoja kitoniškumą, tačiau jį nulemia tik viena chromosoma. Taigi, nebijokime būti kitokiais! Šiandien prašome mūvėti skirtingas kojines ir formuoti sveiką visuomenės požiūrį į žmones su šia negalia, būkime tolerantiški ir vieningi!