Hepatito C tyrimai: interviu su gydytoja infektologe

Hepatito C tyrimai: interviu su gydytoja infektologe

2021-01-28

Mieli pacientai,

Šiuo metu vienintelė medicinos įstaiga Lietuvoje –  Jūrininkų Sveikatos Priežiūros Centras,  testuoja savo pacientus dėl hepatito C viruso nemokamai !

Apie Hepatitą C maloniai sutiko pasikalbėti gydytoja infektologė profesorė Raimonda Matulionytė.

Gerbiama profesore, kaip ir kiekvienos ligos gydymui, taip ir Hepatitui C, svarbus ankstyvas jos diagnozavimas – norėtume sužinoti daugiau…

Ankstyvasis hepatito C infekcijos diagnozavimas yra be galo svarbus faktorius veiksmingam gydymui, nes bėgant laikui vystosi kepenų fibrozė ir cirozė, o kepenų ląstelių karcinomos galimybė vis didėja. Svarbiausia yra tai, kad laiku diagnozavus HCV galėtume išvengti daugelio kepenų cirozės, kepenų vėžio ar mirties atvejų. Todėl žmonės sąmoningai patys turi rūpintis savo sveikata, išsitirti ir taip užkirsti kelią tolimesnėms jo pasekmėms.

Ar galime teigti, kad hepatito C tyrimai būtų esminis žingsnis kovoje su šia klastinga liga?

Taip. Rekomenduoja visiems bent kartą gyvenime pasitikrinti dėl hepatito C, dėl tyrimo reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Kaip ji pasireiškia ir kodėl ji yra svarbi?

Hepatito C virusas, patekęs į organizmą, be jokių požymių gali prabūti 10, 20 ar net 30 metų. Žmogus gali nieko nejausti, kartais gali atsirasti tik nespecifiniai simptomai, pavyzdžiui, nuovargis, tačiau daugelis žmonių po įtemptos darbo dienos gali jaustis labai panašiai. Kol liga nėra pažeidusi kepenų labai daug, požymių praktiškai nėra, o žmonės pas mus labai dažnai kreipiasi tik tada, kai jau išsivysto kepenų cirozė arba kepenų vėžys. Tokioje situacijoje mūsų galimybės padėti žmonėms yra daug mažesnės. Jeigu ligą pavyktų nustatyti anksčiau, tikrai būtų daugiau galimybių padėti nugalėti  ligą.

Bet ar įmanoma pačiam žmogui pajusti, kad serga šia liga?

Dažniausiai požymių nėra. Vienintelis būdas įsitikinti, ar žmogus nėra užsikrėtęs hepatito C virusu, tai atlikti testą, kepenų fermentų tyrimus ir pažiūrėti, ar jie nerodo kepenų uždegimo. Jeigu randamas kepenų fermentų padidėjimas, toks žmogus nukreipiamas gydytojui gastroenterologui arba gydytojui infektologui. Tuomet aiškinamasi kepenų fermentų padidėjimo priežastis, atliekami specialius tyrimai dėl hepatito C.

Kokie organai pažeidžiami, sergant šia liga?

Kartais gali būti pažeidžiami organai, kurie tiesiogiai nėra susiję su kepenimis. Būna atvejų, kai pacientams yra pažeidžiami inkstai, atsiranda tam tikri odos pakitimai. Tiesa, šios komplikacijos atsiranda labai retai. Tie pacientai, kurie kreipiasi kepenų cirozės atveju, jau gali pajusti daug daugiau simptomų. Jiems gali atsirasti gelta, padidėti pilvo apimtis, gali atsirasti kraujavimas iš virškinimo trakto. Hepatito C virusas didina riziką susirgti kepenų vėžiu. Jeigu vėžys yra nedidelis, mes dar turime galimybę pašalinti kepenų dalį arba atlikti kepenų transplantaciją. Visgi dažniausiai būna taip, kad reikia taikyti chemoterapiją.

Ačiū gydytoja!

Dėkojame, kad patikite savo sveikatą mums!

Šrifto dydžio keitimas