Gripas ar peršalimas

2019-01-04

image

Gripas ar peršalimas? Kiekvieną kartą pajutus pirmuosius negalavimo požymius, daugumai žmonių iškyla šis klausimas. Nejaugi šios dvi ligos yra tokios skirtingos? Iš tiesų- taip, nes ne kiekvienas temperatūros pakilimas ar sloga yra gripas. Kaip tai atskirti ir ką daryti?

Prasidėjus kosuliui ir galvos skausmui, dažnai pacientai nieko nedaro ir tikisi, jog šie simptomai per kelias dienas praeis savaime. Tačiau kartais šie simptomai iš tiesų praneša apie netikėtai užklupusį gripą. Nors medicinoje šie du simptomai priskiriami tiek gripo, tiek peršalimo ligoms, tačiau reikia žinoti, kad gripą ir peršalimo ligas sukelia visiškai skirtingi virusai, ligos turi skirtingą eigą ir gydymą. Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, gripas sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų. Tai viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų. Kasmet gripu suserga 5-10 proc. gyventojų.

Peršalimą gali sukelti mažiausiai 200 skirtingų virusų, tokių kaip adenovirusai, paramiksovirusai, rinovirusai, metapneumovirusai, koronovirusai, enterovirusai, paragripo virusai. Žmogaus organizmas yra nuostabus, nes sugeba kovoti su tiek daug virusų! Tuo tarpu gripą sukelia gripo virusai (Influenzavirus A, B ir C.). Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Seilių dalelės pasklinda ore, nusėda ant paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę.

Šrifto dydžio keitimas