Fizinė medicina ir reabilitacija

Informacija apie visas įstaigas, teikiančias medicininės reabilitacijos paslaugas suaugusiems ar vaikams pagal gydomų pacientų profilius, tų profilių  pacientų organizacijų telefonai, kontaktiniai asmenys yra skelbiama: https://ligoniukasa.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/gyventojams-1/gydymo-ir-sveikatos-prieziuros-paslaugos/medicinine-reabilitacija

Medicininė reabilitacija – kompleksinis medicininių reabilitacijos priemonių (fizioterapijos, kineziterapijos, ergoterapijos, ortopedinių ir techninės pagalbos priemonių, psichologinės pagalbos, gydymo vaistais, dieta, pacientų ir jų artimųjų mokymo) taikymas siekiant kuo geriau atkurti sutrikusias funkcijas arba, kai pakitimai negrįžtami, jas kompensuoti ar palaikyti pasiektą funkcinio pajėgumo lygį. Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiesiems, siunčiamiems į reabilitaciją pagal gydančiojo gydytojo paskyrimą, visa bazinė medicininės reabilitacijos kaina apmokama Ligonių kasų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.

Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriuje dirba  gydytojai reabilitologai, kineziterapeutas, kineziterapeuto padėjėjas,  fizinės medicinos ir reabilitacijos slaugytojos,  masažuotojai, logoterapeutas, medicinos psichologas, socialinis darbuotojas, ergoterapeutas.

Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriuje vykdomas I reabilitacijos etapas, kai reabilitacinės priemonės pradedamos taikyti pacientui kreipusis į sveikatos priežiūros įstaigą susirgus ar ligai paūmėjus. Atsižvelgiant į ligonio sveikatos būklę, taikomos skirtingos apimties ir intensyvumo reabilitacinės priemonės.

Trečiasis reabilitacijos etapas (ambulatorinė reabilitacija II) vykdomas ambulatoriškai, kai pacientui nereikalinga stacionarinė reabilitacija ir jis gali lankytis pas specialistus ambulatoriškai.

Ambulatorinės reabilitacijos II (AR II) paslaugos teikiamos suaugusiems ir vaikams sergantiems šiomis ligomis:

  • Suaugusiems: judamojo – atramos aparato pažeidimų, nervų sistemos, kvėpavimo sistemos, virškinimo sistemos, ginekologinių, inkstų, odos ligomis;
  • Vaikams, judamojo – atramos aparato pažeidimų, nervų sistemos, kvėpavimo sistemos, virškinimo sistemos ligomis;

Medicinos psichologas teikia individualias konsultacijas fizinės sveikatos, asmeniniais, tarpasmeniniais klausimais; esant adaptacijos sunkumams. Atlieka psichodiagnostiką: kognityvinių funkcijų (atminties, dėmesio); mąstymo; emocinės būsenos; asmenybės charakteristikų tyrimą. Psichodiagnostika dažniausiai atliekama pacientams, patyrusiems įvairias galvos traumas, insultą, esant emocijų, asmenybės sutrikimams.

Į psichologą galima kreiptis be šeimos gydytojo ar specialisto siuntimo. Būtina išankstinė registracija (talonai registratūroje).

Logoterapeutas konsultuoja vaikus dėl mikčiojimo, įgimto lūpų, gomurio ar liežuvio defekto; silpnesnės klausos, kai vaikas nesugeba atskirti skirtingų garsų; lėtesnio motorinių įgūdžių vystymosi; traumų, patirtų gimdymo metu; paveldimumo; apsunkinto rašymo ir skaitymo.

Suaugusius konsultuoja esant kalbos ir suvokimo sutrikimams po patirtų galvos traumų; turėtų galvos smegenų operacijų; insulto; vaikystėje negydytų įgimtų kalbos defektų.

Logoterapeuto konsultacijai būtinas vaikų ligų gydytojo, FMR gydytojo ar specialisto siuntimas.

Teikiamos įvairios gydomosios procedūros:

Gydymas judesiu. Tinkamas judesys padeda pagerinti ir išlaikyti kaulų ir raumenų, širdies – kraujagyslių ir kitų sistemų funkcinę būklę. Kineziterapija taikoma esant neurologiniams, atramos-judamojo aparato sutrikimams, sergant vidaus ligomis. Ji gali būti taikoma jau užsitęsusios ligos gydymui, skausmo mažinimui ar kaip ligų profilaktikos priemonė. Taikant kineziterapiją, specialūs gydomosios mankštos pratimai atliekami salėje individualiai ar grupėse.

Kineziterapijos metu pratimų atlikimui naudojamos priemonės: treniruokliai, mediciniai kamuoliai, elastinio pasipriešinimo gumos, nestabilios platformos, gimnastikos lazdos, svareliai. Taikoma inovatyvi Redcord įranga, skirta atpalaiduoti ir stiprinti nugaros raumenis bei mažinti skausmą. Pratimai su REDCORD terapijos įranga remiasi viso kūno ar atskirų jo dalių laisvo kybojimo principu. Kineziterapijos metodų efektyvumą lemia laipsniškumas, sistemingumas bei aktyvus paciento dalyvavimas.

Gydymas darbu. Pacientų galimybių atstatymas, palaikymas ar sutrikimų kompensavimas tikslinga veikla, siekiant padėti pacientams savarankiškai gyventi, atsižvelgiant į jų norus, poreikius, bei visuomenės nustatytus reikalavimus. Pagrindinis terapijos tikslas – padėti žmonėms kuo savarankiškiau atlikti svarbius kasdienius užsiėmimus. Paciento dėmesys koncentruojamas į darbo rezultatus, o ne į pačius judesius, skatinama paciento motyvacija.

Neatsiejama reabilitacijos dalis, pasižyminti kompleksinio gydymo poveikiu visam organizmui ir nervų sistemai. Jis suaktyvina kraujotaką bei limfos apytaką, todėl po masažų sumažėja skausmai, pašalinama įtampa, sumažinamas raumenų nuovargis, gerinama medžiagų apykaita ir skatinami gijimo procesai. Gydomieji masažai rekomenduojami žmonėms, sergantiems stuburo ir sąnarių, nervų sistemos bei kitomis ligomis, taip pat šių ligų profilaktikai.

Tai natūralių ir dirbtinių fizikinių veiksnių naudojimas ligoms, traumoms gydyti ir organizmo reabilitacijai. Naudojami fizioterapijos metodai mažina uždegimą, ūminį ir lėtinį skausmą, stiprina nusilpusius bei atpalaiduoja spazmuotus raumenis, pagerina sąnarių veiklą, pagreitina žaizdų, opų gijimą, gerina širdies-kraujagyslių, virškinamojo trakto, kvėpavimo, kitų sistemų veiklą, normalizuoja dirginimo ir slopinimo procesus smegenų žievėje, gerina kraujotaką audiniuose, skatina audinių atsinaujinimo procesus, stiprina organizmo imuninę sistemą, gerina adaptacines ir kompensacines savybes.

Skyriuje atliekamos fizioterapinės procedūros:

  1. Elektroterapija: elektroforezė, raumenų elektrinis stimuliavimas (RES), transkutaninė (periodinė) elektrinė nervų stimuliacija (TENS), amplipulsterapija, raumenų elektrinis stimuliavimas (FES), amplipusterapija, interferencinės srovės, darsonvalizacija.
  2. Magnetoterapija, mikrobangų terapija, ultra aukšto dažnio bangų terapija
  3. Fototerapija: infraraudonieji spinduliai, poliarizuotos šviesos terapija,matomos šviesos terapija, lazerioterapija
  4. Aerozolių terapija.
  5. Ultragarso terapija
  6. Limfodrenažo terapija
  7. Fango parafino terapija

Privalumai:

  • Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo, medicinos psichologo, logoterapeuto paslaugos bei FMR procedūros gali būti suteiktos be gydytojo siuntimo, neapdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu pagal įstaigoje patvirtintą kainyną(registracija darbo dienomis nuo 8.00 iki 20.00 val. registratūroje).
  • Aplikacijoms naudojamas Vokietijos gamintojo „Pino“ fangoparafinas „Pino-Pac“, tai medicininio parafino ir vulkaninio purvo mišinys giluminei šilumos terapijai. Fangoparafino aplikacijos mažina simptominį skausmą artrito, bursito ir lėtinio raumenų uždegimo atveju. Atpalaiduoja raumenis, mažina raumenų sustingimą ir raumenų spazmus, stimuliuoja kraujotaką. Šios procedūros gali būti skiriamos po lūžių ir išnirimų, sausgyslių patempimų, judesių sutrikimų dėl randų ir kitais atvejais, kai tinka šilumos procedūros,tinka ir kai kurių periferinių kraujagyslių ligų atvejais. Procedūros metu ant kūno sukuria mini saunos efektą, suteikia šilumą ir didina tos vietos kraujo cirkuliaciją, todėl ypač tinka atlikti prieš gydomąją mankštą ir masažą.

Atmintinė pacientams

Lankantis pirmą kartą, rekomenduojame peržvelgti mūsų lankymosi atmintinę pacientui:

Fizinė medicina ir reabilitacija atmintinė

Atmintinė pacientui

Šrifto dydžio keitimas